;

فعالیت در زمینه اجرای طراحی و مشاوره برق صنعتی محاسبه راه اندازی عیب یابی اتوماسیون صنعتی برنامه نویسی

برنامه ریزی و راه اندازی انواع PLC

بعد از اختراع ترانزیستور و مدار های مجتمع (IC) و با پیشرفت سریع علم الكترونیك وكامپیوتر، قابلیت طراحی و پیاده سازی سخت افزار به صورت نرم افزار قابل برنامه ریزی ایجاد شد و این امکان فراهم شد که دستورات مورد نظر هر شخص در زمینه مدار مربوطه را انجام دهد به تدریج این مدارات حالت استاندارد به خود گرفت  و نام پی ال سی PLC  یا (PROGRAMABLE LOGIC CONTROLER)را به خود اختصاص داد.

 بنابراین پی ال سی PLC ابزاریست كه با توجه به حسگرهای (SENSORS) موجود و پردازش شرایط محیط كار از طریق سیگنالهای ورودی و تحلیل کل داده ها مطابق برنامه داده شده ، فرمانهای لازم را در خروجیهای مناسب صادر می كند به بیانی دیگر پی ال سی مغز سیستم و كنترل در صنعت امروز میباشد به مرور تابلوهای قدیمی كه پر از رله و كنتاكتور و تایمر وكانتر بود، جای خود را به پی ال سی PLC  و تابلو هایی با حجم کمتر  و سیم کشی فیزیکی کمتر و در عوض انعطاف خیلی عالی در داده پردازی  وتغییر عملکرد دستگاه به مقتضای زمان فراهم کرده است. اصلی ترین مزیت پی ال سی PLC برنامه پذیر بودن آن است و همین امر سبب انعطاف پذیری و کارایی مضاعف پی ال سی PLC میگردد، بنابراین در صنایع مختلف حتی صنایع هوافضا از پی ال سی PLC استفاده میگردد و در هر صنعتی متناسب با آن صنعت برنامه لازم برای پی ال سی PLC نوشته و روی آن نصب میگردد.

 پی ال سی PLC لوگو كوچكترین پی ال سی PLC ساخت شركت زیمنس می باشد كه باكارائی بالا و وزن بسیاركم در صنایع مختلف مانند ماشین آلات بسته بندی، پله برقی دستگاه های کوچک صنعتی و غیره كاربرد دارد .نوعی از این پی ال سی PLC دارای صفحه نمایش بوده وتوسط كلیدهای روی آن یا با كامپیوتر قابل برنامه ریزی می باشد.

از قابلیت هایPLC  که در طول سال تکامل یافته است می توان کنترل ترتیبی رله ها ، کنترل حرکت، کنترل فرآیند، سیستم های کنترل توزیع شده و شبکه را نام برد.  بررسی داده ها، ذخیره سازی، قدرت پردازش، و قابلیت های ارتباطی برخی از PLC ها مدرن حدودا با کامپیوترهای رومیزی معادل هستند. برنامه نویسیهای مشابه PLC  ،همراه با سخت افزار ورودی – خروجی کنترل از راه دور، کاربردهای وسیعی را برای PLC  ایجا کرده است. به طور کلی استفاده کامپیوترهای رومیزی در صنایع سنگین، پذیرفته نیست، چون کامپیوتر دسکتاپ بر روی سیستم عامل های با پایداری کمتر از انجام PLC ها اجرا می شود وهمچنین  به دلیل اینکه سخت افزار کامپیوتر رومیزی به طور معمول به همان سطح از تحمل به دما، رطوبت، ارتعاش، و طول عمری که سخت افزار PLC   طراحی شده اند، طراحی نشده است. یکی دیگر از دلایل استفاده از PLC   ها در واقع گرانی کامپیوتر ها نسبت به PLC  است.

 

میلاد مروتی

تاریخ:

خوبه

مچکر

پارس پانیا